از دیرباز تا کنون پنجره ها در ساختمان ها به وجود آمدند. در ابتدا پنجره ها به عنوان نورگیر کاربرد داشتند. اما در ادامه کاربرد های پنجره از یک نورگیر ساده بالاتر رفت تا توانست به یکی از بخش های اصلی ساختمان تبدیل شود.

قوانین پنجره ساختمان پیرامون عملکرد حرارتی و مواردی همچون ایمنی، تأمین هوا، وسایل فرار و تهویه اعمال می شود. بنابراین آگاهی از آن و در طراحی ساختمان شما بشدت حائز اهمیت است. لازم است شما با قوانین بسیار مهمی همچون قانون پنجره در کوچه، ابعاد استاندارد پنجره در ساختمان، فاصله پنجره از کف و سقف ساختمان و حتی بحث تخلف از ارتفاع پنجره های مشرف، آشنا شوید. مواردی که باید بدانید تا تخلف برای شما ثبت نشود.

در ادامه موارد بسیار مهم زیر را مطرح خواهیم کرد:

 • قوانین پنجره در آیین نامه
 • قانون نصب پنجره در ساختمان
 • عایق کاری پنجره
 • حفاظ پنجره ساختمان
 • تهویه ساختمان از طریق پنجره
 • راه فرار از در و پنجره ساختمان
ملکبانان یک مرکز تخصصی حقوق در حوزه املاک و مستغلات می باشد.در ملکبانان از گستره وسیع مباحث حقوقی، فقط بر روی مباحث حقوقی حوزه املاک و مستغلات متمرکز هستیم و به صورت تخصصی خدمات خود را ارائه می دهیم.

ما در پشت بوم میزبان متخصصان و کاردانان این حوزه هستیم. پس کافی است شما با یک کلیک نیازمندی خود را برطرف کنید. پشت بوم در سراسر کشور از افراد متخصص در حوزه های مختلف میزبانی می کند. ما با تمرکز بر روی بخش های مختلف صنعت ساختمان تلاش می کنیم تا متخصصین بتوانند علی رغم داشتن یک پروفایل رایگان و دائمی از خدمات پشت بوم نیز بهره کافی ببرند. 

قانون پنجره ساختمان

برای شناخت قانون نصب پنجره ساختمان ، پنجره ها باید مطابق با آیین نامه ساختمان نصب گردند. معیارهای خاصی که با رعایت اصول برای انتخاب و نصب در و پنجره، امنیت خاطر را برای شما ایجاد می کنند. عموما شناخت حریم پنجره در شهر و روستا به کمک قانون مشکلات را به حداقل کاهش می دهد. به عنوان مثال دو چالش در اینحا مطرح می شود که عبارتند از:

 • قانون پنجره مشرف
 • فاصله پنجره از دیوار همسایه

راهنمایی عمومی در مورد عملکرد مورد انتظار از مصالح و کارهای ساختمانی به منظور رعایت مقررات ساختمان را می توانید در اسناد مصوب مطالعه کنید. در آنجا می توانید نمونه های عملی و راهکارهای مربوط به چگونگی دستیابی به تطبیق برخی از موقعیت های معمول در ساختمان را پیدا کنید.

قانون نصب پنجره ساختمان

پیمانکاران ساختمان عموما به قوانین پنجره در ساختمان آشنایی دارند و نیاز های موجود را برطرف می کنند. اگر خود شما راغب به نصب پنجره های خانه خود هستید، برای نصب پنجره در ساختمان به جوشکاری نیازمند هستید که بتواند در زمینه اجرای پنجره به شما کمک کند. همچنین سازندگان در و پنجره نیز از شرایط ساخت پنجره مطلع هستند که می توانند به شما کمک کنند. بنابراین می توانید از یک نصاب مربوط استفاده کنید. 

در سایت پشت بوم می توانید به جوشکار های حرفه ای دسترسی مستقیم پیدا کرده و سفارش خود را با قیمت و کیفیت مناسب در شهر خود انجام دهید.

اگر می خواهید به روز ترین تغییرات لازم را جهت ایمنی و امنیت ساختمان خود اجرا کنید، می توانید از متخصصان و کاردانان حاضر در پشت بوم استفاده کنید.

از دست دادن انرژی حرارتی

برای افزایش راندمان انرژی در مناطق مسکونی نیاز است به اصولی توجه کنید.

اگر قرار است پنجره ها و درها نصب شود، باید توجه داشته باشید که میزان دمای ورودی و خروجی از شیشه و چهارچوب در را می توانید با مطالعه «قوانین در و پنجره ساختمان» پیدا کنید، تلاشتان بر این باشد که از اجناسی استفاده کنید که باعث رعایت این استانداردها می شوند و با پیروی از مقررات آیین نامه ساختمان مصرف انرژی ساختمان تان را بهینه کنید.

حفاظ ایمنی در قانون ساخت پنجره ساختمان

حفاظ ایمنی باید برای هر شیشه که در معرض شکستن قرار دارد، در نظر گرفته شود. در زیر موارد کلی در مورد لزوم حفاظ ایمنی آورده شده است:

 • مساحت قابل باز شدن: حداقل 0.33 متر مربع و حداقل 450 میلی متر ارتفاع و 450 میلی متر عرض
 • در هر در محافظ دار، تا 150 سانتی متر از سطح کف باید فاصله داشته باشد.

تهویه در قانون پنجره ساختمان

تهویه اتاق های داخل یک منزل با پنجره ها و درها فراهم می شود و قوانین در مورد میزان تهویه مطبوع با در نظر گرفتن آنها اعمال می شوند. نوع و میزان تهویه بستگی به کاربرد و اندازه اتاق دارد. به عنوان مثال ، اتاق هایی که در آن بخار تولید می شود (آشپزخانه ، حمام ، اتاق های ابزار و غیره) باید دارای تهویه قوی تر(معمولاً پنکه های مکانیکی و پنجره ها) نسبت به سایر اتاق ها باشند.

ایمنی در برابر آتش سوزی

یکی از موارد بسیار مهم در زمان آتش سوزی این است که در و پنجره ایمنی داشته باشند و به عنوان عایق عمل کنند. به عنوان مثال اگر بیرون از خانه آتش سوزی اتفاق افتاد، شما بتوانید با بستن در و پنجره از داخل خانه محافظت کنید. یا اگر در هر کدام از اتاق های خانه حریقی اتفاق افتاد، با بستن در و پنجره مانع از گسترش آتش و آسیب به دیگر مناطق ساختمان شوید.

بنابراین دو جنبه باید در نظر گرفته شود:

 • گسترش آتش بین مکان های مختلف ساختمان از طریق “مناطق محافظت نشده”
 • راه فرار در صورت آتش سوزی.
melkbanan-ملکبانان-وکیل فرشته محمدحسینی

مناطق محافظت نشده

درها و پنجره های خارجی نیاز به مقاومت در برابر آتش دارند تا خطر آتش سوزی بین مکان های مختلف محدود شود. به همین دلیل مساحت دیوارها ، درها و پنجره های مجاز به مقاومت در برابر آتش بستگی دارد. فرایند اطفاء حریق برای کنترل آتش سوزی، بستگی زیادی به میزان نزدیک بودن محل آتش سوزی به در و پنجره ها دارد.

پنجره حیاط خلوت

هنگام تعویض هر پنجره در حیاط خلوت باید دهانه پنجره باید به اندازه ای باشد تا حداقل مسیری برای فرار یک انسان را فراهم کند.

قانون ارتفاع پنجره از کف تا سقف

قانون استاندارد برای نصب پنجره در ارتفاع مناسب، ابعاد آن در مقیاس بنای موجود و تعداد پنجره مورد نیاز در هر اتاق را می توانید در ابعاد استاندارد پنجره در ساختمان که در زیر آمده اشاره شده است.

 • عرض و ارتفاع هر کدام از پنجره ها نباید از 450 میلی متر کمتر باشند، فضای باز قابل باز شدن، نباید از 0.33m² کمتر شود.
 • ارتفاع قسمت زیرین درب پنجره که باز می شود نباید از 1100 میلی متر از سطح کف بیشتر باشد.
 • فقط یک پنجره در هر اتاق به طور کلی مورد نیاز است.

رای دادگاه بر ایجاد پنجره مشرف

با رشد شهر سازی به کمک ماشین آلات ساختمانی، ساختمان های چند طبقه برای افزایش تراکم جمعیتی به وجود آمدند. با این توسعه چالش پنجره های مشرف به حیاط همسایه به وجود آمد. سالیانه شکایت های متعددی در راستای قانون پنجره و نورگیر مشرف به حیاط همسایه به دادگستری فرستاده می شود. با آگاهی در مورد این موضوع می توانید حق و حقوق مربو به خود را بدانید. ما در ادامه این مقاله به این مسئله چالش برانگیز اشاره کرده ایم.

لازم است تا همگی در خصوص قانون پنجره ساختمان اطلاعات لازم را کسب کنید تا دچار مشکلات قانونی نشوید.

ابتدا توجه شما را به مبحث دوم قانون مدني و خصوصا ماده 133 جلب مي کنم. موارد زیر عين متن قانون مدني در مورد قانون پنجره ساختمان است:

قانون مدني –  مبحث دوم‌: در احکام و آثار املاک نسبت به املاک مجاور

ماده 130 ـ کسی حق ندارد از خانه خود به فضای خانه همسایه‌، بدون‌اذن او خروجی بدهد و اگر بدون اذن‌، خروجی بدهد ملزم به رفع آن‌خواهد بود.

ماده 132 ـ کسی نمی‌تواند در ملک خود تصرفی کند که مستلزم تضرر همسایه شود مگر تصرفی که بقدر متعارف و برای رفع حاجت یا رفع ضرر از خود باشد.

ماده 133 ـ کسی نمی‌تواند از دیوار خانه خود به خانه همسایه در باز کند اگرچه دیوار، ملک مختصی او باشد لیکن می‌تواند از دیوارمختصی خود روزنه یا شبکه باز کند و همسایه حق منع او را ندارد ولی همسایه هم می‌تواند جلو روزنه و شبکه دیوار بکشد یا پرده ‌بیاویزد که مانع رؤیت شود.

اما از طرف ديگر در قوانين و مقررات شهرداري و شهرسازي كه مالكين و ناظرين ملزم به رعايت ضوابط پنجره مشرف به حیاط همسایه هستند اين مطلب نيز قيد شده است:

لازم به ذکر است، می توان برای رعایت قوانین احداث پنجره مشرف به ساختمان تا ارتفاع 1.70 متر از شیشه ثابت و مشجر استفاده نمود و باز شو آن را در ارتفاع بالاتری در حدود 1.70 ایجاد کرد. از دید اکثریت متخصصان این کار ضروری بوده و از پیامد های شکات از پنجره همسایه جلوگیری می کند. اگر کار به رای دادگاه برای ایجاد پنجره مشرف کشیده شود حق با کسی است که قانون شهرداری که در همین پاراگراف آورده شد را رعایت کرده باشد.

3 نکته در شکایت پنجره مشرف

رای دادگاه بر ایجاد پنجره مشرف و شکایت درمورد پنجره مشرف در شرایطی ایجاد می شود که قوانین نورگیر ساختمان رعایت نشده باشد. اگر قانون ارتفاع پنجره از کف تا سقف رعایت شود، دیگر، اشرافیت و سایه اندازی کمتری نسبت به ساختمان همسایه ایجاد می شود. در ادامه بهتر است این 3 نکته بسیار مهم را در موررد قانون پنجره مشرف به همسایه بدانید.

 1.  اگر نورگیر و یا پنجره مشرف مزاحمتی برای همسایه ایجاد کند ایرادی ندارد.
 2. پنجره بایدحداقل تا ارتفاع 1.70 از کف باشد و حتما با شيشه ثابت و مشجر پوشیده شده باشد.
 3. در صورت داشتن پنجره بازشو حتما باید ارتفاع از کف آن بالاتر از تراز 1.70 باشد.

این را در نظر داشته باشید که همسایه ها می توانند با دیوار و یا پرده مانع بروز دید در ساختمان خود شده و از این مورد جلوگیری کنند.

نمونه دادخواست اسناد پنجره

اگر به هر دلیلی همسایه شما قانون پنجره مشرف را رعایت نکرده باشد، شما با ارائه یک دادخواست به قوه قضائیه می توانید به این مسئله رسیدگی کنید. در نهایت قاضی مربوطه به این دادخواست پاسخی خواهد داد که در اینجا یک نمونه از رای دادگاه برای ایجاد پنجره مشرف خدمتتان ارائه شده است.

در خصوص دادخواست خواهان آقای / خانم ….. به طرفیت خوانده آقای / خانم ….. به خواسته رفع مزاحمت . به این شرح که خوانده با تخریب قسمتی از دیوار منزل خواهان به توسط بنایی اقدام به ایجاد دیوار جدید و نصب پنجره مشرف به حیاط خواهان بدون اذن وی نموده با توجه به نظریه کارشناس منتخب رسمی دادگستری که صراحتاً بر این امر اظهار نظر نموده است و اینکه خوانده نسبت به نظریه کارشناس هیچ گونه دفاع موثری به عمل نیاورده و دلیل و مدرکی نیز بر قانونی بودن عمل خویش ابراز ننموده است . بنابراین ، دعوی خواهان را مصون از ایراد تشخیص و حکم به محکومیت خوانده بر مبنای نظریه کارشناس به رفع مزاحمت صادر و اعلام می دارد. رای صادره حضوری و وفق مقررات قابل تجدید نظر است .

دسترسی به ساختمان ها

یکی دیگر از چالش هایی که غالبا در هنگام بازسازی پنجره های ساختمان ایجاد می شود، هنگام تعویض و یا ترمیم پنجره های قدیمی است.

هنگام تعویض پنجره ها در یک واحد مسکونی، لازم است اطمینان حاصل شود که آستانه پنجره ، مطابق قوانین شهرداری برای پنجره ، باقی بماند. قانون پنجره در آپارتمان از جمله مواردی است که باید حتی در هنگام بازسازی نیز رعایت شود.

اگر در تراس نیاز به نصب و یا تعویض پنجره دارید، قوانین نصب پنجره در تراس را فراموش نکنید.