یکی از موضوعات مهمی که موجر و مستاجر معمولا اطلاعات لازم را نسبت به آن ندارند، تعریف قرارداد اجاره است. قرارداد اجاره بدین معناست که یکی از طرفین به واسطه پرداخت مبلغی به طرف دیگر طبق توافقات انجام شده، صاحب منافع ملک خواهد شد. موجر نیز موظف است طبق قوانین کل کشور به واسطه مبلغ دریافتی، ملک موردنظر را در اختیار مستاجر بگذارد. توجه داشته باشید که امکان فسخ قرارداد پس از امضای آن، به هیچ وجه وجود نخواهد داشت. در واقع بند هایی وجود دارند که با فعال کردن آن ها در قرارداد، شرایط فسخ از سوی موجر و مستاجر امکان پذیر خواهد بود. همچنین در قوانین مدنی کل کشور شرایطی در نظر گرفته شده است که در صورت عدم رعایت آن از سوی طرفین، امکان استفاده از آن ها وجود خواهد داشت.

شرایط فسخ قرارداد در قانون موجر و مستاجر تخلیه پیش از موعد از طرف موجر

در قوانین مدنی کل کشور ایران ذکر شده است که موجر به واسطه رعایت نکردن برخی از پارامتر ها از سوی مستاجر، توانایی فسخ قرارداد را خواهد داشت. اگر به مراکز مشاوره حقوقی مراجعه کنید، هر یک از این موارد با شفافیت بیشتری به شما توضیح داده خواهند شد.

در صورتی که اجاره بها از سوی مستاجر پرداخت نشود، موجر شرایط فسخ قرارداد را پیش از موعد را خواهد داشت.
در صورتی که یک هفته از زمان پرداخت اجاره گذشته باشد امکان درخواست تخلیه ملک پیش از موعد وجود دارد.
اجاره ملک به فرد دیگر از سوی مستاجر
استفاده های دیگر از ملک مانند استفاده تجاری در حالی که مجتمع مسکونی است.
مستاجر اجاره ورود صاحب خانه را برای تعمیرات ندهد.
مستاجر به تعهدات ذکر شده در قرارداد پایبند نباشد.

شرایط فسخ قرارداد در قانون موجر و مستاجر تخلیه پیش از موعد از طرف مستاجر

در قوانین مدنی کل کشور ایران، اگرچه شرایطی برای تخلیه پیش از موعد از سوی مستاجر به درخواست موجر تعیین شده است، اما قوانینی برای شرایط بالعکس نیز وجود دارد. برای مثال، در صورتی که مستاجر علاقه مند به تخلیه پیش از موعد داشته باشد، باید دلایل وی تحت شرایط زیر باشد. این دلایل شامل:

melkbanan-ملکبانان-وکیل فرشته محمدحسینی

ملک موردنظر فاقد شرایط ذکر شده در قرارداد باشد.
در قرارداد انعقاد شده از سوی طرفین، بند فسخ از سوی مستاجر وجود داشته باشد.
در صورتی که بخشی از ملک تخریب شده و امکان سکونت در ملک وجود نداشته باشید( اصطلاحا شرایط تعمیر و تعویض نباشد) مستاجر می تواند به تخلیه پیش از موعد طبق قانون بپردازد.
اگر صاحب ملک تعهداتی را بابت تعمیرات برخی از اقلام داده باشد، اما به آن ها عمل نکرده باشد، مستاجر می تواند به فسخ و تخلیه پیش از موعد بپردازد.

اگر مستاجر در هر یک از شرایط ذکر شده قرار بگیرد، طبق قانون موجر و مستاجر تخلیه پیش از موعد از سوی مستاجر فراهم خواهد بود. بنابراین صاحب ملک باید به تمامی بند های فوق توجه کافی داشته باشد.

دریافت مشاوره ملکی

قبل از هر اقدامی درمورد معاملات ملکی با وکیل متخصص در امور املاک مشورت کنید.گروه وکلای ملکبانان با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی، با دارا بودن کادر متخصص و متبحر خود آماده همکاری و قبول وکالت در کلیه دعاوی ملکی هستند.ملکبانان یک مرکز تخصصی حقوق در حوزه املاک و مستغلات می باشد.در ملکبانان از گستره وسیع مباحث حقوقی، فقط بر روی مباحث حقوقی حوزه املاک و مستغلات متمرکز هستیم و به صورت تخصصی خدمات خود را ارائه می دهیم.
برای دریافت مشاوره با شماره های 09128719258 و 09150806049 با ما در ارتباط باشید.