اگر میخواهید وارد دعوای تخلیه ید شوید، بهتر است تا پیش از شروع، با یک وکیل امور ملکی متخصص در زمینه ی تخلیه ید مشورت نمایید تا در این مسیر متحمل هزینه های سنگین مالی نشوید.

وکیل متخصص خلع ید در مشهد یک وکیل دادگستری می باشد که به صورت تخصصی در زمینه ی دعاوی ملکی کار می کند و نسبت به قوانین این حوزه اشراف کامل دارد. مرکز حقوقی ملکبانان با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی به صورت تخصصی در زمینه ی ملکی به ارائه ی خدمات حقوقی می‌ پردازد‌.

این مرکز با همکاری حاذق ترین وکلای دادگستری مشهد به شما کمک می کند تا در کوتاه ترین زمان ممکن و با حداقل خسارت وارده در دعوای خود پیروز شوید.

تخلیه ید چیست؟

دعوای تخلیه ید زمانی مطرح می شود که قرارداد اجاره بین مالک و مستاجر به پایان برسد، و مستاجر بدون تمدید قرارداد همچنان به استفاده ی خود از مال مورد اجاره ادامه دهد. این نوع از تصرف غیرقانونی می باشد و درصورت نیاز مالک می تواند با ارائه ی اظهار نامه و یا دادخواست تخلیه ید، به این تصرف غیرقانونی از طرف مستاجر، خاتمه دهد.

ارکان مورد نیاز دعوای تخلیه ید

برای طرح دعوای تخلیه ی ید، نیاز به وجود یک سری شرایط اساسی است که درصورت نبود آنها امکان اقامه ی این دعوا وجود ندارد. این ارکان شامل موارد زیر می باشند:

وجود قرارداد بین طرفین

اولین شرط از شرایط طرح دعوای تخلیه ید وجود قرارداد بین مالک و مستاجر مبنی بر اذن مالک بر تصرف مستاجر در ملک او می باشد‌. طبق این قرارداد، ملکی که در اختیار مستاجر قرارگرفته، به صورت امانت و دارای مدت زمان معین است. پس از گذشت این مدت زمان، مستاجر باید ملک را تخلیه نماید.

پایان یافتن قرارداد

شرط دیگر جهت اقامه دعوای تخلیه ید، پایان یافتن قرارداد بین مالک و مستاجر می باشد. درصورتیکه به هر جهتی این قرارداد پایان یابد، متصرف ملک، دیگر نمی‌تواند از آن استفاده نماید و ملک باید تحویل مالک آن داده شود.

وکیل تخلیه ید مشهد_وکیل فرشته محمد حسینی

امتناع مستاجر از تخلیه ملک

آخرین شرط از شرایط طرح دعوای تخلیه ید امتناع متصرف از تحویل ملک و تخلیه ی آن می باشد. پس از پایان یافتن قرارداد اگر نستاجر از تحویل ملک امتناع ورزد، تصرف وی جنبه ی غاصبانه به خود می‌گیرد.

تفاوت دعوای تخلیه ید و خلع ید

دعوای تخلیه ید و خلع ید با وجود یک سری شباهت، با یکدیگر متفاوت اند که در ادامه به بررسی برخی از این تفاوت ها می پردازیم:

تفاوت در قرارداد

در دعوای تخلیه ید، بین طرفین دعوا، قرارداد وجود داشته و متصرف با اذن و اجازه ی مالک وارد ملک شده بوده، اما پس از اتمام قرارداد، اقدام به تصرف غاصبانه می کند. اما در دعوای تخلیه ید، بین طرفین دعوا قراردادی وجود ندارد و از همان ابتدا تصرف متصرف غاصبانه بوده است‌.

اثبات مالکیت در دعاوی

در دعوای خلع ید قبل از شروع رسیدگی، مالک باید مالکیت خود را ثابت کند اما در دعوای تخلیه ید نیازی به این نیست که خواهان مالکیت خود را ثابت کند.

مرجع رسیدگی کننده به دعاوی

مرجع صالح برای رییدگی به دعوای تخلیه ید، شورای حل اختلاف و برای رییدگی به دعوای خلع ید، دادگاه می باشد‌.

مرکز حقوقی ملکبانان با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی

نقش وکیل دعوای تخلیه ید مشهد

حضور یک وکیل با تجربه در زمینه دعوای تخلیه ید باعث می شود اشتباهی در روند دعوا به وجود نیاید و سرعت آن افزایش پیدا کند. وکلای متخصص دعوای تخلیه ید در ملکبانان آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما عزیزان هستند.

دریافت مشاوره تخلیه ید در مشهد

به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم تا برای موفقیت بیشتر در طرح دعوای تخلیه ید حتما با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

مرکز حقوقی ملکبانان با مدیریت وکیل فرشته محمد حسینی با سال‌ها تجربه در زمینه ی ملکی، و همکاری برترین وکلای پایه یک مشهد، آماده ی ارائه ی خدمات مشاوره ای و حقوقی خدمت شما همراهان گرامی می باشد.